Niecodzienne budynki w stolicy
Magia polskiej stolicy
Warszawa jest miastem kontrastów. Z jednej strony to stolica naszego państwa, serce narodu, gdzie życie tętni najbardziej, a pęd i pogoń za pieniądzem jest na porządku dziennym. Tłumy ludzi, korki na ulicach i ogromne wieżowce, to nieodłączne elementy warszawskiego krajobrazu. Z drugiej jednak strony Warszawa może być miejscem odpoczynku, relaksu i wyciszenia. Liczne parki, alejki, kawiarenki w zacisznych miejscach, spokojniejsze uliczki gdzie zachwyca nas architektura przedwojennej Warszawy. Do tego możliwość spędzenia aktywnego czasu nad Wisłą, gdzie z pewnością da się wypocząć, ochłodzić w cieplejszy dzień, czy pospacerować wśród uroków natury.
Najciekawsze budynki stolicy
Architektura w naszej stolicy jest wyjątkowo zróżnicowana i interesująca. Na pierwszy rzut możemy wziąć ogród na dachu Biblioteki Warszawskiej, zaprojektowany przez Irenę Bajerską. Podziwianie roślin na dachu budynku i widok na Warszawę z całkiem innej perspektywy to warta zobaczenia atrakcja. Ciekawie budynki są skonstruowane w Teatrze Wielkim. Ekspozycja stała się mocno skrótowa, dalej podziw budzi monumentalność całego obiektu, jednak nie jest już przesadnie ogromny. Interesujące na mapie Warszawy jest również Centrum Zachodnie. Składa się na nią Dworzec Centralny, Wieżowiec LIM, w którym znajduje się ekskluzywny hotel Marriott oraz biurowiec Intraco II. Intraco II i Marriot to dwa 140-metrowe wieżowce zaprojektowane przez zespół architektoniczny Jerzego Skrzypczak. Dworzec Centralny to przykład modernistycznej architektury obecnej w Warszawie. Ogromny dach stwarza wrażenie jakby otulał szklane pudełko, pod którym znajdują się perony.
Architektoniczne perełki Warszawy
Pałac Prezydencki jest doskonałym przykładem klasycyzmu obecnego w Warszawie. Gmach Pałacu składa się z trzynastoosiowego, czterokondygnacyjnego korpusu głównego oraz dwóch symetrycznych dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. Zadziwia swoją harmonią, symetrią i wielkością. Jest to miejsce stacjonowania obecnego prezydenta Polski.
Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce. Mierzy 237 metrów i został wybudowany 21 lipca 1955 roku. Wzniesiony w stylu socrealistycznym. Pomysłodawcą budowy, tego wielkiego budynku był Józef Stalin. Pałac jest siedzibą Rady miasta stołecznego Warszawa. Zna go każdy Polak i jest jedną z głównych atrakcji stołecznego miasta. A widok z tarasu Pałacu przyprawia o zachwyt i zapiera dech w piersiach.