Pages Navigation Menu

hymer rent Kraków

Ile wynosi napiwek w Niemczech? Czy warto dziękować japońskim kelnerom? Poznanie etykiety finansowej w różnych krajach

Ile wynosi napiwek w Niemczech? Czy warto dziękować japońskim kelnerom? Poznanie etykiety finansowej w różnych krajach

Płacenie każdego grosza na rachunku jest jak mówienie, że ci się tu nie podoba. Ale nie zawsze i nie wszędzie! Otwórz mapę świata i poznaj informacje, jak wygląda napiwek w różnych częściach świata.

USA: W każdej sytuacji zostaw napiwek, wyjątkiem jest zła obsługa

Napiwki są zwyczajowo przyjmowane w USA. W gastronomii średnio zostawiamy 15-20% z rachunku. Wszystko jednak zależy od poziomu instytucji — w restauracjach z gwiazdkami Michelin napiwki sięgają nawet 25% wartości rachunku, w zwykłej kawiarni wystarczy 15%. W każdym przypadku wysokość napiwku nie może być mniejsza niż 10% — napiwek niższy uważany jest za niestosowny lub wskazuje na niezadowolenie klienta. Pracownicy mogą nawet podejść do Ciebie i z podekscytowaniem zapytać, co zrobili źle.

Napiwek w taksówce wynosi zazwyczaj 15% kosztów przejazdu. Ale jeśli kierowca pomógł Ci zanieść bagaż do pokoju, opłata jest pobierana osobno. Tradycja dawania podziękowań pieniężnych w Ameryce dotyczy niemal wszystkich sfer — napiwki daje się pracownikom hoteli, doręczycielom, fryzjerom. Jeśli więc masz wątpliwości, czy należy dawać napiwki, odpowiedź prawdopodobnie będzie pozytywna.

Wielka Brytania: daj napiwek porterowi, ale nie barmanowi

Istnieje opinia, że tradycja dawania napiwków wywodzi się właśnie z tego kraju. W XVII wieku na zastawie stołowej w brytyjskich kawiarniach pisano tip (od angielskiego słowa „napiwek”). To skrót od To Insure Promptness. Inni twierdzą, że historia ta jest mitem, a napiwki pochodzą z Ameryki.

Tak czy inaczej, napiwki w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu innych krajach, nie są obowiązkowe. Ale mogą pomóc pozostawić po sobie dobre wrażenie. Na przykład, opłata za przejazd taksówką jest zazwyczaj zaokrąglana do liczby całkowitej, aby pochwalić kierowcę. W restauracji należy uważnie przeczytać rachunek, wiele lokali dolicza opłatę za obsługę. W Londynie może ona wynosić nawet 12,5%, zwłaszcza w przypadku dużych firm i imprez. Jeśli obsługa nie jest wliczona w rachunek, a niezręcznie jest wyjść bez napiwku, zostaw około 10% całkowitego kosztu – się nie pomylisz.

Oszczędni ludzie mogą zrelaksować się w pubie — nie ma zwyczaju zostawiania napiwku za kufel niefiltrowanego. Ale bar ma czasem specjalną puszkę: jeśli dobrze się bawiłeś, możesz wrzucić do niej swoje podziękowania. Kilka funtów nie trzeba też żałować dla recepcjonisty, który dostarcza bagaż do twojego pokoju.

Niemcy: „drink money” dla kelnerów i rozsądne napiwki

Napiwki w Niemczech nazywane są Trinkgeld, czyli „pieniądze na alkohol”. Opłata za obsługę w restauracjach jest czasami wliczana do rachunku, gdy jest to wskazane w menu. Jeśli nie ma informacji, można zostawić 5-10% rachunku. Mały komplement w postaci kilku euro zwyczajowo składa się przewodnikom turystycznym i kierowcom autobusów turystycznych. Natomiast gdy wycieczka po mieście była bezpłatna — na przykład zorganizowana przez wolontariuszy — należy zostawić 5 euro.

Niemcy kojarzeni są z ostrożnym podejściem do finansów i wydaje się to być uzasadnione w przypadku napiwków. Można spotkać się z informacją, że Niemcy zazwyczaj zaokrąglają rachunek do mniej więcej równej wartości — np. za obiad płacą nie 33,6 euro, tylko 35. Napiwki przekraczające 10% ceny mogą być zatem postrzegane jako ekscentryczna rozrzutność.

Japonia: sprawy są tak skomplikowane, że lepiej obejść się bez napiwku

W tym kraju płacą tylko rachunek. Co więcej, każdy pozostawiony napiwek zostanie prawdopodobnie potraktowany jako zapomniana reszta i zwrócony — nawet jeśli kelner będzie musiał wybiec za Tobą na ulicę. Jeśli wręczysz pieniądze taksówkarzowi lub fryzjerowi, ryzykujesz, że ich urazisz. Może to sprawiać wrażenie, że są słabo opłacani i nie radzą sobie bez zasiłków.

Japończycy mają swój własny system napiwków. Napiwki są tutaj nazywane kokorozuke i należy je wręczać bardzo ostrożnie. Po pierwsze, napiwek daje się przed wykonaniem usługi, a nie po jej wykonaniu. Nie jest to wyraz uznania dla dobrej pracy, tylko pokazanie z góry pewności, że zostaniesz obsłużony na najwyższym poziomie. Podziękowanie jest przekazywane w kopercie trzymanej obiema rękami podczas ukłonu. Jeśli jednak nie masz pewności co do wielkości i stosowności takiego napiwku, lepiej go nie dawaj, aby uniknąć śliskich sytuacji.

Biorąc taksówkę, można powiedzieć „keep the change”, co nie jest uważane za zniewagę. Niektóre lokale mają również słoiki na napiwki, do których można wrzucać resztę.