Nocowanie w górach
Od kilku lat coraz większą popularnością zarówno wśród rodzimych turystów, jak i przybyszów z zagranicy cieszą się polskie góry. Nie tylko Tatry czy Bieszczady, ale też mniej osławione pasma górskie jak chociażby Beskid Śląski czy Góry Stołowe. Oczywiście wraz ze wzrostem popularności górskich wędrówek przybyło osób poszukujących noclegów podczas dłuższego czy krótszego urlopu. Wiele osób wciąż pamięta czasy, kiedy w góry wyjechać można było bez ówczesnej rezerwacji miejsc, bez problemu znajdując pokój w schronisku czy hotelu, hostelu bądź prywatnym pensjonacie w jednym z górskich miasteczek.
Usługi noclegowe
Okazuje się jednak, że obecnie takie beztroskie podejście skończyć się może sporym rozczarowaniem – w najlepszym wypadku uda się nam znaleźć nocleg poniżej naszych standardów i oczekiwań (choć oczywiście mnóstwo jest osób, dla których komfort i wygoda ma drugorzędne miejsce w obliczu przebycia wymarzonego szlaku), w najgorszym – noclegu możemy nie znaleźć w ogóle. Czy sytuacja ta jest częsta? Czy teraz już zawsze należy rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, odbierając sobie tym samym możliwość spontanicznej modyfikacji wędrówki itd.?
Nocleg w górach bez rezerwacji czy to jeszcze możliwe?
Oczywiście, jak mówi popularne polskie powiedzenie – „przezorny zawsze ubezpieczony”. Zarezerwowanie noclegu z wyprzedzeniem sprawi, że nie będziemy musieli zamartwiać się na zapas, gdy na trasie naszej wędrówki panować będzie ruch znacznie większy od oczekiwanego. Będziemy mieli szansę zaoszczędzić sporo nerwów, a często także pieniędzy – noclegi „last minute”, często organizowane dodatkowo ze względu na sytuację, choć nie oferują zbyt wielu wygód, mogą być bardzo kosztowne. Wcześniejsza rezerwacja pozwala nam wybrać miejsce, które będzie nam odpowiadać, często też mamy dzięki temu możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Jeśli jednak zależy nam na spontaniczności podczas wyprawy i nie chcemy wcześniejszej rezerwacji, warto wybrać mniej uczęszczane szlaki i wybrać się na wędrówkę poza sezonem bądź na tygodniu.